Blog

Meditasyon Eğitimi

Meditasyon Eğitimi

Meditasyon, günün yoğunluğunu ve getirdiği stresi azaltmak için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle stres ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları gidermekte oldukça etkili olan meditasyon, her gün 5 dakika yapılsa bile yeterli olacaktır. Eğer sizler de günlük koşuşturmadan dolayı sıkkın hissediyorsanız, meditasyon yaparak zihninizi boşaltabilirsiniz.

Tabii doğru bir şekilde meditasyon yapmak için az da olsa eğitim almanız gerekmektedir. Meditasyon eğitimi alabileceğiniz birbirinden farklı yol vardır. Temel olarak meditasyon kursları ya da uygulamaları üzerinden belli bir düzeyde meditasyon eğitimi alabilirsiniz.

Bunların dışında ise meditasyon eğitimini en doğru almanın yolu meditasyon kurslarından geçmektedir. Meditasyon kursları, stres yönetimi ve nefes koçluğu gibi daha birçok konuda sizlere profesyonel destek vermektedir. Yani akademilerden aldığınız eğitimler ile hem kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir hem de birçok farklı teknik öğrenebilirsiniz. Türkiye’de en iyi meditasyon eğitimlerinden biri Meditasyon Akademisinde verilmektedir.

meditasyon eğitimi

meditasyon eğitimi

Meditasyon Yapmanın Faydaları

Meditasyon yapmanın faydaları o kadar çok ki günümüzde birçok doktor ve bilim insanı, her gün az da olsa meditasyon yapılmasını öneriyor. Özellikle de günümüz zamanında açık ve dingin bir zihne sahip olmak çok önemlidir. Zihni açık olan insanların diğer insanlara kıyasla günlük hayatta daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer günlük hayatın yoğunluğundan dolayı bir türlü boş bir zihne sahip olamıyorsanız kesinlikle meditasyon yapmaya başlamalısınız.

Bunun yanı sıra meditasyon, tabii ki sadece zihni açmakla kalmıyor, aynı zamanda kendinizi daha da iyi tanımanıza yardımcı oluyor. Her ne kadar kendinizle ne kadar barışık olsanız da içinizde bir yerlerde hiç bilmediğiniz bir ” siz ” yatıyor olabilir. Yani içinizdeki potansiyeli daha iyi anlamak için meditasyon yapabilirsiniz.

Meditasyon yapmanın en büyük faydası, kaygı ve stres gibi rahatsızlıklar ile kolayca baş etmenizi sağlamasıdır. Bilindiği üzere günümüzde her 10 kişiden 7’sinde kaygı ve stres gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu ise meditasyon yapmaktan geçiyor. Meditasyon yaparak endişelerinizi ve düşüncelerinizi kontrol altına alabilir ve kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda çok panik olan biriyseniz, meditasyon sayesinde olaylara büyük ve ani tepki vermekten de kaçınabilirsiniz.

meditasyon eğitimi

meditasyon eğitimi

Meditasyon Eğitimi Almanın Faydaları

İlk öncelikle meditasyon eğitimi alarak sadece meditasyon yapmayı öğrenmiş olmuyorsunuz. Bilindiği üzere meditasyon yapmanın kanıtlanmış yüzlerce faydası bulunmakta. Meditasyon eğitimi alarak meditasyon yapmanın faydalarından yararlanabilir ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Günümüzde birçok aktivite, her şeyden önce konsantre olunmasını istemektedir. Konsantre olmak ise bazen gerçekten zor olabiliyor. Eğer siz de konsantre olmakta zorlanıyorsanız meditasyon eğitimi alabilirsiniz.

Bunların dışında meditasyon eğitimi almak, daha özgüvenli birey olmanıza da doğrudan etki etmektedir. Bazen stres, kaygı gibi anksiyete sorunları, kişinin kendine olan güvenini de etkileyebiliyor. Bu gibi durumlarda kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, meditasyon eğitimi almak olacaktır.

meditasyon eğitimi

Meditasyon Beyni Nasıl Etkiler?

Çok bilinmese de meditasyon yapmanın beyni belli bir düzeyde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan çeşitli çalışmalara göre meditasyon sırasında beyinde sol prefrontal aktivasyon artışı gerçekleşmektedir. Aynı zamanda oksi – hemoglobin konsantrasyonu da hızla artmaktadır. Yani bu sonuçlara göre meditasyon sırasında kişinin  dikkat ve kontrasyonu üst seviyeye çıkmaktadır.

Bunların yanı sıra kişi, meditasyon sırasında zihnini boş düşüncelerden ve kaygılardan arındırmayı da başarmaktadır. Meditasyon sırasında  sol prefrontal aktivasyonda artış görüldüğü için kişi, bir nesneye odaklanmakta ve iradesini kontrol etmekte zorlanmıyor.

Meditasyonun birden fazla türü var ve beyni en çok etkileyen meditasyon türü, farkındalık meditasyonu olarak biliniyor. Aynı zamanda araştırmalara göre farkındalık meditasyonu, stres ve kaygıyı minimuma indirmekte diğer meditasyon türlerinden daha başarılı.

Sizler de meditasyon akademisine başvurarak diğer meditasyon türleri hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve kendinize en uygun meditasyon türünü seçebilirsiniz. Günde sadece 5 dakika bile olsa meditasyon yapmak, hiç yapmamaktan daha iyidir. Bu sebeple meditasyon akademi aracılığı ile meditasyon eğitimi alarak hem kendinizi geliştirebilir hem de zihninizi boşaltabilirsiniz.

Son olarak meditasyon akademisinde nefes koçluğu, rüya dili ve para bilinci gibi eğitimlere de katılabilirsiniz. Bilindiği üzere bu tür eğitimler de en az meditasyon kadar önemlidir. Bu yüzden bir göz atmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir