Blog

Meditasyon Kampı

Meditasyon Kampı

Meditasyon kampı, daha çok büyük şehirde yaşayanlara hitap etse de aslında hemen hemen herkesin ihtiyacı olan bir gezi türüdür. Bilindiği gibi büyük şehirde yaşayan insanların zihinlerini boşaltabilmeleri ve bir olaya konsantre olabilmeleri diğer insanlara oranla daha zordur. Bu duruma stres ve kaygı gibi anksiyeten problemler yol açabilir. Eğer sizler de bu tarz bir durumun içindeyseniz meditasyon kampı yapmayı düşünebilirsiniz. Meditasyon kampı sayesinde kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir ve meditasyon yapmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Meditasyon kampının bir diğer faydası ise kendinizi yeniden keşfetmek olacaktır. Meditasyon kampları genelde doğa ile iç içe yapılır ve kafa dinlemek, zihin boşaltmak için en ideal yer doğadır. Doğa ortamında meditasyon kampına çıkmak kötü düşüncelerinizden arınmanızın yanı sıra aynı zamanda kendinizi yeniden keşfetmenizi de sağlayacaktır.

meditasyon kampı

Meditasyon Nedir?

Kelime anlamı derin düşünce olan meditasyon, iç huzurun sağlanması için yapılan bilinç ve farkındalık çalışmalarına denmektedir. Günümüzde oldukça yaygın olan meditasyon, artık tam anlamı ile bir kültüre dönüşmüştür. Farklı biçimlere sahip olan meditasyonların uygulanış tarzı genelde bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

Bunun dışında her meditasyon tekniği farklı da olsa genelde her teknik bir dinsel düşünce ya da ritüelden esinlenerek meydana gelmiştir. Bilindiği gibi her dinin farklı bir ritüeli bulunur. Bu ritüeller de Doğu ve Batı kültürlerinde farklı yorumlanmış ve ortaya çeşitli meditasyon teknikleri çıkmıştır.

meditasyon kampı

Meditasyon Kampı Yapmak İnsana Neler Katar?

Her şeyden önce sade bir doğa kampı yapmak bile insana farklı açılardan yenilikler kazandırmaktadır. Meditasyon kamplarının en verimli ve kapsamlı kamplar olduğu ele alınırsa, faydaları anlatmakla bitmeyecektir. İşte meditasyon kampının faydaları:

Stres: Kentin yoğun temposundan ve yetiştirilmesi gereken onca işten artık sıkıldıysanız, strestek uzaklaşmanız hem ruhunuza hem de vücudunuza uzun vadede iyi gelecektir. Bildiğiniz üzere doğa ile iç içe yaşamanın stresi neredeyse tamamen yok ettiği bilinmektedir. Doğa ile iç içe olunan kamplara bir de meditasyon eklendiğinde sonuç çok daha verimli oluyor. Denemenizde fayda var..

Uyku: Meditasyon kampının faydaları arasında kaliteli uyku da bulunmaktadır. Meditasyon ve doğa birleştiğinde insan vücudu çok daha huzurlu olur. Vücudun huzurlu olması demek ise kaliteli uyku anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kamp yaparak daha kaliteli uyku almanız, doğal alanda daha çok oksijen bulunmasından da kaynaklanmakta.

Huzur: Şehirde yaşamak, stresin yanı sıra yorgunluğu da beraberinde getirmektedir. Bu yorgunluktan uzaklaşmak için ise en iyi seçeneklerden biri meditasyon kampı yapmaktır. Çok yorgun olduğunuz zamanlarda güzel anılar yaşamak, sizleri yorgunluğunuzdan arındıracaktır. Yani meditasyon ve doğa, kesinlikle en doğal iyileştiricilerden.

Monoton Düzen: Özellikle kış aylarında insanlar, havaların da soğuk olması nedeni ile ev ve iş yerleri arasında gidip gelmekte ve monoton bir düzen içerisinde kaybolmaktadır. Meditasyon kampı yapmak ise sizleri bu monoton düzenin içinden adeta söküp alıyor ve bambaşka dünyalara götürüyor.

meditasyon kampı

meditasyon kampı

Kişisel Gelişim: Meditasyon kampı yapmanın en iyi yanı kişisel gelişiminize yaptığı katkıdır. Meditasyon kampı yaparak kendinize normalden daha çok vakit ayırma şansı bulabilirsiniz. Meditasyon kampı yapmak tıpkı bir kitap okumaya ya da müzik dinlemeye benzer. İnsan, her iki aktivite sırasında gerçeklikten az da olsa kopmakta ve sorunları bir süreliğine rafa kaldırmaktadır. Yani meditasyon kampı yaparak ara sıra gerçeklikten kopmanın kimseye zararı olmaz..

Doğa: Doğayı yakından tanımak, her açıdan insan gelişimi için faydalı olacaktır. Özellikle eğer son zamanlarda doğa ile başbaşa kalamıyor, kamp yapmaktan daha çok kısa yürüyüşler ile yetiniyorsanız meditasyon kampı yaparak sahalara geri dönmeyi düşünebilirsiniz. Meditasyon kampı yapmak, sizlere her anlamda iyi gelir ama her şeyden önce doğa ile baş başa kalmanızı ve onu yakından tanımanızı sağlar. Bu sebeple yılda 1 kez de olsa meditasyon kampı yapmayı düşünebilirsiniz.

İlişkiler: Tek başınıza kamp yapmayı sevmiyorsanız, arkadaşlarınız ile birlikte meditasyon kampına giderek ilişkilerinizi pekiştirebilir ve birbirinizi çok daha iyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Özellikle teknoloji çağı sebebi ile arkadaşlığın değerini daha çok anlayabilmek için meditasyon kampı yapmak ve şehirden az da olsa uzaklaşmak iyi bir fikir olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir