Blog

Meditasyon Uygulamaları

Meditasyon Uygulamaları

Hepimizin bildiği gibi hayatımızı kolaylaştıran birçok meditasyon uygulaması bulunuyor. Meditasyon, zihin boşaltmak için yapılan etkili pratiklere denmektedir. Meditasyon yapmanın insan vücudu üzerinde kanıtlanmış yüzlerce etkisi var. Tabii durum böyle de olsa meditasyon yapmak istiyorsanız az da olsa bir şeyler bilmeniz gerekmekte. Bunun nedeni ise bilinçsiz yapılan meditasyon uygulamalarının pek bir katkısı olmaması.

Meditasyon, kendi içerisinde birçok farklı dal ve tekniğe ayrılır. Yani kendinizi iyi hissetmeniz için yapabileceğiniz birçok meditasyon uygulamaları bulunuyor. Ayrıca meditasyon yapmak, stres ve kaygı düzeyini de azalttığı için her gün 5 dakika olsa bile meditasyon uygulaması yaparak sağlığınız açısından olumsuz durumları geride bırakabilirsiniz.

En iyi Meditasyon Uygulamaları

Günümüzde meditasyonun gelişmesi ile birlikte artık sabah yataktan kalkmadan bile yapabileceğiniz kısa, basit ama bir o kadar da etkili uygulamalar bulunuyor. Bu tarz uygulamaları günde beş ya da on dakika yaparak ruhunuzu iyileştirebilir ve gün içinde işinize daha kolay odaklanabilirsiniz. İşte çok zamanınızı almayacak en iyi meditasyon uygulamaları:

meditasyon uygulamaları

Sabah Meditasyonu

Sabah yataktan kalkmanız ile gününüzün nasıl olacağı doğrudan ilişkilidir. Gününüzün etkili ve olumlu geçmesi için sabah yataktan kalkmadan önce kısa meditasyonlar yapabilirsiniz. Sabah meditasyonu uygulaması ile gün içinde yaşadığınız olumsuzluklar bile sizi o anki işinizden alıkoyamayacaktır.

İyi bir sabah meditasyonu yapmak için yataktan kalkmadan önce gözlerinizi kapayın ve burnunuzdan birkaç kere derin nefes alın. Her nefes alışınızda şimdiki halinizden daha güçlü olduğunuzu hayal edin fakat burundan nefes alıp ağzınızdan nefes vermeyi unutmayın.

Daha sonra ise kendinizi sessiz bir kumsalda ya da okyanustaymış gibi hissedin. Bunun için birkaç meditasyon sesinden yararlanabilirsiniz. Sonrasında ise kendinize bir söz verin. Gün içinde ne tarz bir olumsuzluk yaşarsanız yaşayın olumlu havanızı kaybetmeyeceğinize dair kendinize bir söz verdikten sonra ise yatağınızdan çıkabilir ve güzel bir günün tadını çıkarabilirsiniz.

meditasyon uygulamaları

meditasyon uygulamaları

Bekleme Meditasyonu

Bildiğiniz gibi herhangi bir konu hakkında kısa ya da uzun süreli beklemeler, strese davetiye çıkarıyor. Sizler de bir şey beklerken strese giriyorsanız bekleme meditasyonunu uygulayabilirsiniz. İlk öncelikle gözlerinizi kapatın ve derin nefes alıp vermeye başlayın. Bir merdivenin başında olduğunuzu hayal edin, 10 basamaklı bir merdiven. Basamaklardan yavaş yavaş inmeye başlayın ve indiğiniz her basamakta daha da gevşemiş, rahat hissedin.

Merdivenden tamamen indikten sonra bir kapıya ulaştınız. Kapıya ulaştıktan sonra ise yavaşça kapıya uzanın ve açın. Kapıyı açtığınızda manzarası güzel bir orman karşınıza çıkıyor. Ormanda gezmeye başladığınızı düşünün. Daha sonra ise kapıyı kapatın ve merdivenleri tekrar çıkın. Bu bekleme meditasyonu uygulamasını birkaç kere tekrarlayabilir ve bu sayede herhangi bir şeyi beklerken stres altına girmekten kurtulabilirsiniz.

meditasyon uygulamaları

meditasyon uygulamaları

Uyku Meditasyonu

Bazen stresli bir günün ardından uykuya dalmak gerçekten zor olabiliyor. Yatağa girdiğiniz anda gün içinde yaşadığınız olaylar birden aklınıza gelir ve bu düşünceler, uyumanızı zorlaştırabilir. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız uyku meditasyon uygulaması yapabilirsiniz.

Öncelikle gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes almaya başlayın. Nefes alırken sanki çok temiz bir havayı içinize çektiğinizi düşünebilirsiniz. Nefes almaya devam ederken dikkatinizi ayak başparmağınıza verin. Sonrasında parmağınızın ısındığını ve gevşediğini hissedin. Parmağınız gevşedikten sonra kaslarınızın da gevşediğini düşünün. Neredeyse tüm vücudunuz gevşemeye başlayana kadar bu meditasyonu yapmaya devam edin.

Bir süre sonra vücudunuz tamamen gevşeyecek ve derin bir uykuya dalacaksınız. Hatta bu meditasyon uygulamasını rutin bir hale getirirseniz bir süre sonra uykuya dalmak için bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Meditasyon Uygulamalarının Faydaları

Yukarıdaki meditasyon uygulamalarından da anlaşılabileceği üzere meditasyon uygulamalarının faydaları saymakla bitmez. En çok yapılan meditasyon uygulamaları arasında sabah, bekleme ve uyku meditasyonu bulunmaktadır. Bu meditasyon uygulamalarını yaptıkça zamanla hayal gücünüz daha da gelişecek ve kendinize özgü uygulamalar yapabileceksiniz.

Bunların dışında meditasyon uygulamaları, sizlerin her anında yanınızda olabileceği için ne zaman kötü hissederseniz, meditasyon uygulaması yaparak olumsuz havayı bir anda olumlu bir havaya dönüştürebilir ve huzur bulabilirsiniz. Tabii bazı meditasyon uygulamalarını yapmak, az da olsa deneyim gerektirmektedir. Eğer hiç deneyiminiz yoksa kurs ya da kamplarımıza katılabilir ve deneyim kazanarak kişisel gelişiminize de büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir