AKADEMİK MAKALELER

MEDİTASYON BEYİN FAALİYETLERİNİ ARTIRIR

Dr. Sara Lazar ile MEDİTASYON un yararları ile ilgili RÖPORTAJ

Düzenli meditasyon yıllardır stres azaltıcı olarak sunulmuştur. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre meditasyonu uygulayanların beyin desteğinden de faydalandığı görülüyor.

CNN Sunucusu Fredericka Whitfield, Massachusetts General Hospital’da Araştırma Bilimcisi ve Harvard Medical School’da Akademisyen Olan Sara Lazar ile çalışma ve meditasyonun görünürdeki yararları hakkında konuştu. Röportajda aşağıdaki konular ele alınmıştır.

WHITFIELD: Çalışmanıza dayanarak bana neden meditasyonun gerçekten sakinleştirici bir etkisi olduğunu ve hatta beyin gücünü artırabileceğini öğrendiğinizi anlatabilir misiniz?

LAZAR: Araştırma sonucunda bulduğumuz şey, Budist iç görü meditasyonu yapan kişilerin beyinlerinin bazı kısımlarında meditasyon yapmayanlara göre daha kalın bir korteks bulunduğuydu.

WHITFIELD: Meditasyon yöntemlerinden bahsedelim. Çünkü bildiğiniz üzere gerçek meditasyonu neyin oluşturduğuna dair birçok farklı tanım varmış gibi görünmektedir. Çalışmanıza göre ne kadar süreyle meditasyon yapmanız gerekiyor ve bunun yöntemleri nelerdir?

LAZAR: Bu kişiler, özellikle iç görü meditasyonu denen bir şey yapıyorlar. Bu sadece nefesini kontrol ettiğiniz bir meditasyon şeklidir. Nefes alırken ve nefes verirken nefesle ilişkili hisleri takip edersiniz. Zihinsel bir çaba harcamadan, bedeninizi takip ederek yapılan bu meditasyonu yapanlar günde ortalama 40 dakika uygulama yapıyorlar. Bir yıldan 30 yıla kadar deneyime sahip insanlar var.

Gördüğümüz şey ise korteks kalınlığının sahip oldukları uygulama miktarıyla bağlantılı olduğuydu. Bu nedenle sadece birkaç yıllık pratiğe sahip kişilerin bile daha büyük bir korteksi vardı.

Meditasyon Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

WHITFIELD: O zaman, çalışmanızdan elde ettiğiniz bu geniş kapsamlı sonuca rağmen meditasyonun ömür boyu uygulanması gerektiği sonucuna ulaşamıyoruz. Meditasyonu hayatınıza daha sonra da alabilirsiniz.

LAZAR: Doğru.

WHITFIELD: Hatta belki de ömür boyu bir meditasyon uygulayıcı ile aynı faydaların bazılarından etkilenmeye devam edebilir misiniz?

LAZAR: Kesinlikle, evet. Bunu kesin olarak test etmek için araştırmalar yapmalıyız. Ancak bu her bir saatin hatta her şeyin önemli olduğunu gösteriyor.

Whitfield: Çalışmayı yürütenlerden öğrendiğiniz diğer yararlardan bazıları nelerdir? Yogaya dahil olmak beyin gücünü artırabiliyor. Peki, kişilerin stres seviyesine etkisi ne oldu?

LAZAR: Meditasyonun stresi azaltabileceğini gösteren başka çalışmalar olsa da maalesef bu özel çalışmada bunu test etmedik. Meditasyon; endişe ve depresyonu azaltabilmektedir ve çeşitli diğer hastalıklar için faydalı etkileri vardır ve Meditasyon Beyin Faaliyetini Artırabilir.

Whitfield: Çalışmanızla ilgili şu sonuca vardığınıza göre, herkesin nasıl pratik yapacağını veya zaten yapıyorlarsa nasıl geliştireceklerini öğrenmesi gereken bir şey olduğunu insanlara nasıl aktarmaya çalışıyorsunuz?

LAZAR: Geliştirebileceğini bilmiyorum. Demek istediğim, bence sadece yapmak ve yapmaktan keyif aldığınız bir pratiğe sahip olmak önemli bir şey.

En önemli şeyin sadece keyif aldığınız bir uygulama bulmak olduğunu söylemek mümkün. Yani birini denerseniz ve beğenmezseniz, o zaman başka bir şey deneyin.

Meditasyonla daha Kaliteli Bir Yaşam Mümkün

WHITFIELD: Pekâlâ. Bu çalışmayla, geçen hafta sonu Dalai Lama’nın bir sinirbilim kongresi sırasında Amerika Birleşik Devletleri – Washington’da bulunduğu sırada üstelik meditasyon ve bilimin bir araya gelmesinden herkesin hoşlanmadığı bir zamanda ortaya çıkmanız enteresan.

Aslında, bu konu ile ilgili konuşmayı istemediklerini ifade eden dilekçeleri imzalayan bir dizi sinir bilimci vardı. Neden bazıları meditasyonu gerçek tıbbi yararları olan gerçek bir bilim şekli olarak benimsemeye istekliyken diğerleri değil?

LAZAR: Bilimin bir kısmı olması gerektiği kadar özenli değil. Bence bu, iyi bilim yapan insanların bazı gayretlerini engelliyor. Ayrıca, Dalai Lama’nın Tibet’in lideri olmasıyla ilgili olarak anlaşmayı imzalayanlardan bir kısmının arkasında bazı siyasi motivasyonlar olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca, bence bazı insanlar ihtilafı sever.

WHITFIELD: Pekâlâ. Öyleyse, Sara Lazar, en iyi tavsiyeniz, meditasyonun sadece bir anlık sessizlik olabilmesi mi?

LAZAR: Hayır, hiç de değil. Meditasyon yapanlar Mantra kullanmazlar. Meditasyon yapanlar sadece nefesi takip eder – nefes verin, alın, verin, alın. Kimi zaman farkındalık meditasyonu veya içgöçü meditasyonu olarak anılmaktadır. Yine, uygulamayı seçeceğiniz formun muhtemelen yararlı olacağını düşünüyoruz.

LAZAR’ın dediği gibi meditasyon yaparak beyin faaliyetleriniz olumlu ölçüde ve yönde artmaktadır.