AKADEMİK MAKALELER

MEDİTASYON HASTALIKLARLA SAVAŞAN GENLERİ AKTİVE EDİYOR

Bilim, derin rahatlamanın bedenlerimizi genetik düzeyde değiştirdiğini keşfetti.

The Sydney Morning Herald Ağustos 2009

Rahatlamak, size iyi gelir

http://www.smh.com.au/lifestyle/relax–its-good-for-you-20090819-eqlo.html

Sağlık için meditasyon yapın. derin rahatlama, sizin için hissettirdiği kadar iyidir.

Meditasyon uzun zamandır övgü almaktadır. Şimdi bilim, derin rahatlamanın bedenlerimizi genetik düzeyde değiştirdiğini ve iyiye doğru götürdüğünü göstermektedir.

Anastasia Stephens bildiriyor.

Bu, yogilerin binlerce yıldır verdiği bir öneri: derin bir nefes alıp rahatlayın. Gerginliğin kaslarınızdan eriyip gittiğini ve tüm sinir bozucu kaygılarınızı yok olduğunu görün. Hepimiz bir şekilde rahatlamanın bizim için iyi olduğunu biliyoruz

Pozitif bilim yakaladı: Derin rahatlamanın vücudumuzu genetik düzeyde değiştirdiğini gösteren kapsamlı bir bilimsel çalışma yayınlandı.

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların bulduğu şey, yoga ve meditasyon gibi rahatlama yöntemlerinin uzun süreli uygulayıcılarında, hiçbir rahatlama şekli uygulamayanlara kıyasla çok daha fazla “hastalıkla savaşan gen” in aktif olduğuydu.

Özellikle ağrı, infertilite, yüksek tansiyon ve hatta romatoid artrit gibi rahatsızlıklardan koruyan genlerin aktif olduğunu buldular. Araştırmacılar, değişikliklerin, bir tıbbi ilaç kadar güçlü olabilen, fakat yan etkileri olmayan bir fenomen olan “rahatlama etkisi” dedikleri şeyden kaynaklandığını söylüyorlar.

Çalışmayı yöneten Harvard Tıp Fakültesi tıp profesörü Dr. Herbert Benson, “kontrol grubunda aktif olmayan rahatlama uygulayıcılarında bir dizi hastalıkla mücadele geninin aktif olduğunu bulduk” diyor.

Daha az sağlıklı genlere sahip kontrol grubu için iyi haber, araştırmanın burada bitmemiş olmasıdır.

Genlerin davranış, ruh hali ve çevreye ne kadar duyarlı olduğunu gösteren deney, genlerin tıpkı kapandıkları kadar kolay açılabileceğini gösterdi.

Londra’daki BodyMind Tıp Merkezi’nde hipnoterapist olan ve müşterilerine rahatlama etkisini nasıl uyaracaklarını öğreten Jake Toby, “Harvard araştırmacıları, kontrol grubundan her gün rahatlama yöntemlerini uygulamaya başlamalarını istedi” diyor.

”İki ay sonra, vücutları değişmeye başladı: iltihapla savaşmaya, hastalıklı hücreleri öldürmeye ve vücudu kanserden korumaya yardımcı olan genlerin hepsi aktif olmaya başladı.”

Daha teşvik edici olsa da rahatlama etkisinin faydalarının düzenli uygulama ile arttığı bulundu: meditasyon veya derin nefes alma gibi rahatlama yöntemleri ne kadar çok uygulanırsa, daha güçlü bağışıklık, daha sağlıklı hormon seviyeleri ve daha düşük tansiyon ile artrit ve eklem ağrısından uzak kalma şansları da o kadar artar.

Benson, çalışmanın çok önemli olduğuna inanıyor, çünkü bir insanın zihin durumunun vücudu fiziksel ve genetik düzeyde nasıl etkilediğini gösteriyor. Meditasyon veya tekrarlayan mantraların neden olduğu rahatlamanın Hindistan’daki Ayurveda veya Tibet tıbbı gibi geleneklerde neden güçlü bir derman olarak görüldüğünü de açıklayabilir.

Fakat rahatlamanın nasıl bu denli geniş kapsamlı ve güçlü etkileri olabilir? Çalışma, stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini tanımladı. Stres hormonları olan adrenalin ve kortizolün salınmasıyla ilişkili olarak, stres kalp atış hızını ve tansiyonu yükseltir, bağışıklığı zayıflatır ve fertiliteyi düşürür.

Aksine, rahatlama durumu, serotonin gibi iyi hissettiren kimyasalların daha yüksek seviyelerine ve hücreleri ve dokuyu onaran büyüme hormonuna bağlıdır. Nitekim yapılan çalışmalar, rahatlamanın kalp atış hızını düşürerek, bağışıklığı artırarak ve vücudun gelişmesini sağlayarak neredeyse tam tersi bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Londra GP’si Dr Jane Flemming, “biyolojik düzeyde stres, savaş ya da kaç ve tehlike ile bağlantılıdır. Hayatta kalma modunda, kalp atış hızı ve tansiyon yükselir. Bu esnada kaslar tehlikeye hazırlanır, kasılır ve gerilir. Bağışıklık ve sindirim gibi temel olmayan işlevler de bir kenara bırakılır”

Rahatlama ise bir dinlenme, keyif alma ve fiziksel yenilenme durumudur. Tehlikeden uzak bir şekilde, kaslar gevşeyebilir ve yiyecekler sindirilebilir. Kalp yavaşlayabilir ve kan dolaşımı vücudun dokularına serbestçe akarak onu gıda ve oksijenle besler. Vücut yeni bir yaşam oluşturmak adına ihtiyaç duyduğu kaynakları koruyabildiğinden, bu dinlendirici durum fertilite için iyidir.

Rahatlama teknikleri çok farklı olsa da biyolojik etkileri esasen benzerdir. Rahatladığınız zaman, parasempatik sinir sistemi aktif olur. Bu durum da diğer şeylerin yanı sıra daha iyi sindirim, hafıza ve bağışıklık ile bağlantılıdır” diyor Toby.

”Derin bir şekilde rahatlamaya devam ettiğiniz sürece, karşılığını alacaksınız.”

Fakat, derin rahatlama, kendinizi kapatıp, bir fincan çay içerek veya kanepede uzanarak rahatlamak anlamına gelmez.

“Aramakta olduğunuz şey, vücuttan fiziksel düzeyde gerginliğin serbest bırakıldığı ve zihninizin çabasız olarak kendiliğinden tamamen kapandığı derin bir rahatlama halidir” diyor.” Etki, her gün bir yerlerde uzanarak elde edilemez ve kendinizi rahatlamaya zorlayamazsınız.

Diğer taraftan, rahatlama etkisi herkes üzerinde bahsedildiği edildiği gibi olmayabilir. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde ayakta tedavi gören hastalar için bir rahatlama programının yöneticisi olan Joan Borysenko, “kimi insanlar rahatlama yöntemlerine diğerlerinden daha duyarlıdır” diyor. ”Rahatlama yoluyla, bazı kişilerin biraz, bazılarının ise daha fazla iyileşme yaşamış olduğunu görüyoruz. Hayatları tamamen tersine dönen insanlar da mevcut. ”

Derin rahatlamanın sağlık için faydaları

Bir dahaki sefere kendinizi kapatıp kaybolmanıza izin verdiğinizde, rahatlama etkisinin vücudunuzda yaptığı tüm iyi işleri kendinize anımsatın. Bunlar, bilimsel olarak kanıtlanmış yararlardan sadece birkaçıdır …

Bağışıklık

Rahatlama, kanser hastalarının iyileşmesinde bağışıklığı artırıyor gibi görünüyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, her gün uygulandığında kademeli kas gevşemesinin meme kanseri nüksü riskini azalttığını keşfetti. Ohio Eyaletinde yapılan başka bir araştırmada, bir aylık rahatlama egzersizleri, yaşlılarda doğal öldürücü hücreleri güçlendirerek tümörlere ve virüslere karşı daha fazla direnç sağladı.

Fertilite (kısırlık)

Batı Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, kadınların stresli olmaktan ziyade, rahat oldukları dönemlerde gebe kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Türkiye’de Trakya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, stresin sperm sayısını ve hareketliliğini azalttığını ve rahatlamanın erkek doğurganlığını da artırabileceğini gösterdi.

Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromundan muzdarip hastalar günde iki kez rahatlama meditasyonu yapmaya başladıklarında şişkinlik, diyare ve kabızlık semptomları önemli ölçüde iyileşti. Meditasyon o kadar etkin ki, New York Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bunu etkili bir tedavi olarak önerdiler.

Yüksek Tansiyon

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, meditasyonun, tansiyon düşüren ilaçlarla benzer şekilde vücudu stres hormonlarına daha az duyarlı hale getirerek tansiyonu düşürdüğünü bulundu. Bu arada bir British Medical Journal raporu, rahatlama eğitimi alan hastaların tansiyonlarının önemli ölçüde düştüğünü ortaya çıkardı.

İnflamasyon ve  oto immun sistem hastalıkları

ABD’deki Emory Üniversitesi’nden araştırmacılar, stresin, yani kalp hastalığı, artrit, astım ve psoriyazis gibi cilt rahatsızlıklarına yol açan bir durum olan inflamasyon ile ilişkili olduğunu söylüyor. Rahatlama, stres tepkisini kapatarak bu tür semptomları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bu şekilde, Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, meditasyonun klinik olarak psoriyazis semptomlarını iyileştirdiğini buldu.