Blog

Stres Yönetimi Eğitimi

Stres Yönetimi Eğitimi

Yapılan araştırmalara göre stres, kişilerin yönetmekte en çok zorlandığı rahatsızlıklardan sadece bir tanesidir. Stres, hayat kalitesini düşürerek bizleri her geçen gün daha fazla olumsuzluğa sürüklemektedir. Yani eğer stres altındaysanız, bir an önce üstesinden gelmenizde fayda var.

Üstesinden gelemezseniz bile en azından stres seviyesini belli bir düzeyde tutmaya özen gösterin çünkü stres, her geçen büyüyerek beraberinde daha büyük sorunları getirebilir. Yani dikkatli olmanızda fayda var.

Stres yönetimi eğitimini birçok farklı dalda almak mümkündür. Yani bu eğitimi sadece meditasyon aracılığı ile değil farklı psikolojik dallar yardımı ile alabilirsiniz. Tabii yapılan çalışmalara göre stres yönetiminde en etkili olan yöntemlerden biri meditasyondur. Bildiğiniz gibi meditasyonun da kendi içinde birden çok çeşidi var fakat konu stres yönetimi olunca Mindfulness kavramı bir adım öne çıkıyor.

stres yönetimi eğitimi

Mindfulness kelimesinin Türkçe’de tam olarak bir karşılığı yok fakat daha çok bilinçli farkındalık olarak biliniyor. Özellikle Meditasyon’da yapılan farkındalık çalışmaları stresin giderilmesinde büyük rol oynuyor. Stres yönetimi eğitimi almak, bazı kişiler için sıkıcı olduğu için bu eğitimi meditasyon aracılığı ile almak sizler için çok daha faydalı olacaktır.

Stres gibi sorunlar ile genelde çok yoğun bir çalışma ortamında, zor şartlar altında çalışan işçiler ve yöneticiler karşılaşıyor. Yapılan araştırmalara göre strese yol açan en büyük etkenin de yoğun çalışma programı olduğu kanıtlandı. Yani özellikle de günümüz çalışanlarının meditasyon yapmaya diğer insanlardan daha fazla ihtiyaç duyduğu aşikar.

Stres yönetimi eğitimi alarak stresten direkt olarak arınamazsınız fakat gerçeği görmek ve kabullenmek hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir. Bu eğitim sayesinde hem şu anki stresinizden kurtulabilir hem de ileride zor dönemlerde stres ile karşı karşıya kaldığınızda savaşın galibi siz olabilirsiniz.

Stres Nedir?

Hemen hemen herkesin en az bir kez karşılaştığı psikolojik sorunlardan biri olan stres, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanları avlıyor. Vücudun birtakım olumsuz durumdan etkilenmesi ve buna istinaden de aynı anlamda, olumsuz tepki göstermesine stres denmektedir. Yapılan araştırmalara göre vücudumuz, her daim korunmak ve güvende hissetmeyi ister.

Stres, aslında sanıldığından çok daha tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman vücudun olumsuz tepki vermesi dışında daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Stres, hayatı neredeyse her anlamda olumsuz etkileyebilir ve bu sebeple kesinlikle önlem alınması gereken rahatsızlıkların başında gelmektedir.

stres yönetimi eğitimi

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Çok tehlikeli bir rahatsızlık olan stres ile başa çıkmanın birçok yolu vardır. Stresle başa çıkmak için ilk öncelikle sizi hangi durumun stres yapmaya ittiğini tespit etmeniz gerekir. Stres ile savaşmak çoğu zaman zordur fakat bilmediğiniz bir şey ile savaşmak, durumu daha da kötüleştirecektir. Bu sebeple ilk adımda stresin kaynağını bulmalısınız.

Bunun dışında strese neden olan en temel etken, kişilerin kendine has düzenlerinin bozulması olabilir. Buna önceden yaptığınız planların yolunda gitmemesi de dahil. Bu gibi durumlarda düzeniniz bozulduğu için strese girmek yerine anın tadını çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Stresle başa çıkmanın en iyi yolu ise stres yönetimi eğitimi almaktır. Bilindiği üzere stres, insan hayatına sadece 1 defa giren bir hastalık değildir. Öyle ki çoğu insanın neredeyse stres olmadan 1 günü bile geçmiyor. Bu gibi sebeplerden dolayı stres yönetimi eğitimi alarak hem kişilik gelişiminize katkıda bulunabilir hem de geleceğinize önemli bir yatırım yapabilirsiniz. Eğer stresi yenemiyorsanız, kontrol altına almayı bilin.

stres yönetimi eğitimi

stres yönetimi eğitimi

Stres Yönetimi Eğitiminin Faydaları

Öncelikle stres, hayatınızın her anında olabileceği için stresle savaşmakta geçici çözümlere başvurmak pek tavsiye edilmiyor. Geçici çözümler bulmak yerine kalıcı ve güçlü çözümler üretmek, stresle savaşmanızı kolaylaştıracaktır. Stresle savaşmanın en kalıcı yolu ise stres yönetimi eğitimi almaktan geçer çünkü bu eğitim, gelecek dönemlerde stresi tam olarak yenemeseniz bile kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Stres yönetimi eğitimi alarak vücudunuzu ve ruhunuzu olumsuz durumlardan koruyabilir ve hayat kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Bunun dışında stres yönetimi eğitimi, içinde farklı kişisel gelişim eğitimlerini de barındıran özel bir süreçtir. Bu süreç içerisinde nefes koçluğu gibi farklı meditasyon tekniklerini öğrenebilir ve tüm bunları yaparken vücudunuzu stresten uzak tutmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Yaklaşan eğitim takvimimize göz atarak yakında gerçekleşecek olan eğitimlerimizi görebilir, dilediğiniz eğitim danışmanlık hakkında bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir