AKADEMİK MAKALELER

YETİŞKİNLERDE TANSİYON KONTROLÜNDE MEDİTASYON ETKİSİ

Massachusetts General Hospital’da 20 yıldır hipertansiyon programının direktörü olan Dr. Randy Zusman, daha geleneksel bir yaklaşımı benimseyerek meditasyon ve olumlama tekniklerinin kan basıncı üzerindeki olumlu tepkilerini araştıran çalışmalar yaptı.

Yüksek tansiyonu tedavi etmek amacıyla standart ilaçları kapsayan çok sayıda reçete yazılıyor.  Ancak son yıllarda Zusman, yaşam tarzı seçimleri konusunda hastalara daha müdahaleci bir yaklaşım benimsedi. Zusman hastalarına, “Diyetinizi değiştirmeniz gerekecek, kilo vermeniz, egzersiz yapmanız, sigarayı bırakmanız gerek” diyor. “Sizin için öncelikli değilse, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin, size hapları vereceğim. Ama gerçekten orada olmak istiyorsanız, değişmek zorunda kalacaksınız.”

Meditasyon aslında gerçek bir reçetedir.diyen Dr. Randy Zusman açıklamaya devam ediyor.

Son zamanlarda Zusman yeni bir öneri ekledi: meditasyon. Bu yaklaşım, yakın zamanda Boston’daki Benson-Henry Zihin Vücut Tıbbı Enstitüsü ile doğrudan bağlantılı yardımcı olduğu üç aylık bir çalışmadan öğrendiklerine dayanıyor.

Araştırmaya katılan hastalar, standart ilaçlar kullanılarak yüksek tansiyon tedavisi görürken, ilk kez 30 yıl önce kardiyolog Herbert Benson tarafından tanımlanan bir teknik olan gevşeme yanıtı olarak bilinen bir yöntemle egzersiz yapmayı da kabul etmişlerdi.

Zusman, “Bu hastalarda ilaç tedavisi kullanıyordum, umarım tavsiyelerime uyuyorlardır” diye ifade ediyor. “Ama yine de tansiyonlarını kontrol altına alamadık. Ve meditasyonun tansiyon kontrolünün anahtarı olabileceği konusunda şüpheliydim.”

Çalışmaya katılan denekler, haftalık bire bir eğitim seanslarıyla nasıl meditasyon yapılacağını öğrendi. “Tüm geriliminizin gitmesine izin veriyorsunuz. Her konuda kontrolün sizde olmadığını fark etmek, kontrolünüzün olduğu konularda sizi daha etkili hale getirebilir.” Olumlamalarını tekrar etmeleri istendi.

Çalışma sonuçları;

Çalışmanın sonunda deneklerin bir bölümünün  Tansiyonu düştü, bu yüzden ilaçlarından da dozunu azaltmak mümkün oldu.

Zusman, gevşeme yanıtı konusunda eğitilen 60 hastadan yaklaşık 40’ının benzer sonuçlara sahip olduğunu söylüyor.

“Tansiyonları düştü ve ilaçlarının bir kısmını azalttılar. Çok etkileyiciydi. İstatistiksel olarak anlamlıydı, ancak daha da önemlisi, bu insanlar için klinik olarak önemliydi ”şeklinde konuşuyor.

Zusman, bu sonuçları açıklamaya yardımcı olan şeyin, meditasyon ile gevşeme tepkisinin vücuda nasıl yardımcı olduğuna dair nispeten yeni bir anlayış olduğunu söylüyor.

Önemli olan bir detay olarak; Unutulmamalıdır ki, Meditasyon düzen, disiplin ve sabır ister.

Çalışma katılımcılarından biri olan Mr.Smith, işin zor kısmının bu olduğunu söylüyor.

Çalışmadan bir yıl sonra, günlük meditasyon uygulamalarının hayatın çok meşgul olması nedeniyle sekteye uğradığını belirtiyor. Zusman bunun olabileceğini söylese de rahatlama tepkisinin tansiyonu kontrol etmek için bir başka araç olduğunu öğrenmiş bulunuyor.

Geçici mi yoksa daha uzun vadeli mi olduğu, insanların buna ne kadar sadık kalacağına bağlıdır.