AKADEMİK MAKALELER

MEDİTASYONUN GENÇ ÖĞRENCİLERİN STRESE BAĞLI OLUŞAN HİPERTANSİYON ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİSİ

ATLANTA (AP) — Georgia Tıp Koleji tarafından yapılan bir çalışma göstermiştir ki, her gün 15 dakika yapılan iki meditasyon seansının- biri evde, diğeri okulda- genç öğrencilerin kan basınçlarını dört ay boyunca optimal düzeyde tutmaya yardımcı olduğunu buldu.

Araştırmacılar 5.000 öğrenciyi taradı ve 156’sının Fitts’e benzer tansiyon seviyelerine sahip olduklarını buldu. Bu grubun yarısı meditasyon seansı aldı, diğer yarısı ise kontrol grubu sağlık eğitimi sınıflarına yerleştirildi. Tüm öğrenciler 24 saat boyunca tansiyon ölçer taktılar.

American Journal of Hypertension’da yapılan çalışmaya göre kontrol grubundakilerin tansiyonunda herhangi bir azalma olmadı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dört yetişkinden birinde kalp krizi ve felç için bir risk faktörü olan hipertansiyon bulunuyor ve sağlık yetkilileri, normalden yüksek tansiyonu olan gençlerin, büyüdüklerinde kronik hastalığı geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Tıp fakültesinde fizyolog olan, çalışmanın baş yazarı Vernon Barnes, “artık bir yetişkin hastalığı olarak görülmüyor” dedi.

Atlanta’daki Morehouse Tıp Fakültesi Kardiyoloji Şefi Dr. Elizabeth Ofili, meditasyonun tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek birkaç şeyden- sağlıklı beslenme, egzersiz (ve hatta ilaç dahil) biri olduğunu söyledi.

Barnes, tansiyonlarının düşmesine ilave olarak, meditasyon yapan öğrencilerin devamsızlık, okul kural ihlalleri ve uzaklaştırma oranlarının kontrol grubundakilere göre daha düşük olduğunu ifade etti.

Barnes, “Eğitimciler için meditasyon uygulamalarını, okullarda stresi azaltmak ve kendilerini keşfetmek için bir program olarak ders programına dahil edilebilir,” dedi.